Dobór kotła

 

Jak dobrać odpowiedni do Twoich potrzeb kocioł centralnego ogrzewania?

1. Moc

Najpierw należy określić moc kotła, jaka będzie potrzebna do ogrzewania Twoich pomieszczeń.

Tradycyjnie wysokość pokojów w domu mieszkalnym to około 2,60m. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku, to orientacyjną moc kotła możesz odczytać z następującej tabeli:

Orientacyjne parametry doboru mocy kotła

Moc kotła:

[kW]

10

14

16

20

23

25

28

34

45

Zalecany na powierzchnię:

[m2]

85

120

135

170

200

220

245

300

400 


Jeżeli masz więc np. zamiar ogrzać dwa poziomy domu o wymiarach 7 na 10 metrów to powierzchnia, którą chcesz ogrzać to

2*(7x10), czyli 140 metrów kwadratowych.

Powinieneś więc wybrać kocioł o mocy około 16 kW.

Jeżeli wysokość pomieszczeń, które zamierzasz ogrzać, jest inna to:

Paliwem podstawowym wielu kotłów jest generalnie węgiel lub koks. Przy opalaniu paliwem zastępczym o mniejszej kaloryczności np. drewnem, kocioł powinien być o stopień większy. Dlatego zawsze należy zwrócić uwagę dla jakiego paliwa podawana jest moc nominalna, np. przy kotłach zgazujących drewno moc jest już podana dla drewna.
Powyższa tabela zastosowanie ma dla starszych domów. Gdy Twoja instalacja grzewcza jest nowoczesna o małej ilości wody w rurach, a budynek dobrze ocieplony, to możesz dobrać kocioł o jeden stopień mniejszy.

 

Powyższe zalecenia co do mocy kotła obejmują już ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Do powierzchni ogrzewanej nie warto wliczać pomieszczeń bardzo rzadko ogrzewanych typu garaż lub piwnica, ponieważ prowadzi to do przewymiarowania kotła przez co rzadko będzie on pracował z zalecaną temperaturą 60-85 stopni Celsjusza.

2. Sterowanie

Aby zagwarantować dobre spalanie paliwa kotły bez podajnika wyposaża się w automatyczne napowietrzanie:

miarkownik spalania – mechanicznie podnosi dolne drzwiczki wlotu powietrza w zależności od żądanej temperatury

wentylator - wdmuchuje powietrze do komory spalania (najczęściej od strony rusztu), wentylator stosuje się w połączeniu ze sterownikiem.

Ten osprzęt czasami jest już w komplecie, a czasami jest to dodatkowo płatna opcja (patrz opis kotła u dołu).


 

 

3. Kocioł z podajnikiem

Jeżeli cenisz sobie wygodę, a sytuacja finansowa na to pozwala, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup kotła ekologicznego z automatycznym podajnikiem paliwa. Charakterystyczną cechą tych kotłów jest palenisko, spalające porcję paliwa niezbędną do otrzymania żądanej temperatury wody. Nadmuch powietrza również odbywa się automatycznie, dlatego spaliny emitowane w trakcie pracy kotła są czyste. W komplecie zawsze jest już sterownik, wentylator oraz podajnik paliwa wraz z silnikiem. Obsługa kotła sprowadza się do okresowego (średnio co 3-14 dni) napełniania pojemnika zasypowego paliwem. Pojemnik może być usytuowany po lewej lub prawej stronie kotła (w zależności od potrzeb klienta). Na kocioł patrzymy w takiej sytuacji zawsze od przodu kotła, czyli od strony sterownika. Kotły z automatycznym podajnikiem paliwa wykorzystuje się również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej (także latem). Kotły z podajnikiem to według nas najlepsze źródło ciepła w Twoim domu.

 


Schemat przyłącza kotła4. Podłączenie

Nadszedł czas, aby podłączyć kocioł do komina, służy do tego przyłącze (rura łącząca kocioł z kominem), które występuje najczęściej w formie prostej rury o długości około 35cm lub w formie kolana. 

Dla przykładu podłączenie za pomocą przyłącza prostego (element nr 1 na rysunku) pokazuje poniższy rysunek:

1 - przyłącze, 2 - czopuch, 3 - kocioł z górnym spalaniem, 4 - miarkownik


5. Pompa

Podczas każdej modyfikacji instalacji warto założyć pompę obiegową centralnego ogrzewania, która będzie wodę z kotła c.o. tłoczyła przez rury, grzejniki,... Instalacja z pompą cechuje się bowiem mniejszą bezwładnością, a ciepło dociera także do najbardziej oddalonych grzejników. Jeżeli nie ma dokładnego projektu instalacji c.o. który wyszczególnia wszystkie elementy to pompę dobieramy na podstawie wysokości słupa wody tzw. pionu. Wysokość pionu to odległość od kotła do najwyższego grzejnika. Poniżej przedstawiliśmy uproszczony sposób na dobór pompy dla domu o standardowej wysokości pomieszczeń, czyli ok. 2,6m:

1.dom parterowy (kocioł i grzejniki na parterze) =>
pompa o wysokości pionu 2m

2.dom parterowy (kocioł w piwnicy, grzejniki na parterze) =>
pompa o wysokości pionu 4m

3.dom piętrowy (kocioł w piwnicy, grzejniki na parterze i piętrze)
=> pompa o wysokości pionu 6m

4.dom piętrowy (kocioł w piwnicy, grzejniki na parterze oraz na dwóch piętrach) => pompa o wysokości pionu 6m lub 8m.

Jeżeli w instalacji jest osobny obieg na bojler (wymiennik) ogrzewający ciepłą wodę użytkową to wodę z c.o. poprzez płaszcz wodny lub wężownicę bojlera najczęściej przetacza pompa o wysokości pionu 2 lub 4m.
Aby pompa nie pracowała cały czas warto zakupić do pompy sterownik który wyłączy ją kiedy kocioł już wygaśnie. Jeżeli kocioł ma sterownik który steruje pracą wentylatora kotła to najczęściej można pod ten sam sterownik podpiąć też pompę obiegową i dodatkowy sterownik pompy nie jest konieczny.