Jak nakleić fototapetę? 

Obecnie produkowane fototapety niewiele mają wspólnego z fototapetami, jakie pamiętamy sprzed lat. Są to często dekoracje samoprzylepne, pokryte od spodu warstwą kleju. Wystarczy zdjąć z nich folię lub papier zabezpieczający (podkładowy) i przykleić do ściany. Fototapety samoprzylepne pokrywa się często specjalnym laminatem, który sprawia, że stają się one odporne na ścieranie, można też z nich zmywać wszelkie zabrudzenia, dzięki czemu sprawdzają się również w kuchni, np. jako ozdoba ściany nad blatem.

 

Przygotowanie ściany do przyklejania fototapety

Powierzchnia, która zostanie pokryta fototapetą powinna być równa, czysta i odtłuszczona. Ściany pomalowane farbą należy dwukrotnie zagruntować, co zapewni lepszą przyczepność kleju do podłoża. Dobrej przyczepności kleju nie gwarantują niestety farby silikonowe i lateksowe, dlatego na pomalowane nimi powierzchnie nie zaleca się przyklejania fototapet samoprzylepnych.

 

Przyklejanie fototapety

Fototapety zazwyczaj podzielone są na mniejsze bryty, które łączy się ze sobą na ścianie. Każdy z nich na rewersie powinien mieć oznaczenie w postaci cyfry, która mówi o kolejności przyklejania brytów. Przed przystąpieniem do tej czynności warto wyznaczyć na ścianie ołówkiem pionowe bądź poziome linie pomocnicze, wzdłuż których będą przyklejane bryty.

Do przyklejania fototapety samoprzylepnej przyda ci się pomoc. W pierwszej kolejności należy odkleić 20-50 cm pas papieru zabezpieczającego, zwinąć go pod sód i przyłożyć bryt fototapety precyzyjnie do ściany, jednocześnie delikatnie wygładzając raklą jego powierzchnię i usuwając w ten sposób pęcherzyki powietrza. Zacznij od dociskania górnej części brytu i przechodź stopniowo w dół, podczas gdy druga osoba będzie stopniowo naciągała bryt, odwijając papier zabezpieczający. Uważaj, przy tym, aby zbytnio nie naciągnąć brytów fototapety, gdyż po naklejeniu mogą one powrócić do pierwotnego rozmiaru, odsłaniając przy tym fragmenty ścian.